Eesti
Filtreeri
Täna õhtul ETVs – millest mõtled?
Kogumispension tõotab jõukamat vanaduspõlve
Kuidas valida endale sobiv pensionifond?
ERGO Varahalduse AS sai fondivalitseja tegevusloa
Vanaduspensionile mineku võib aastateks edasi lükata
Investeerimisfondide vara väärtuse määramise uus kord jõustub 1. mail
Ühispanga Varahaldus sai teise samba fondivalitseja loa

Pensionivahetuse TOP: kolm fondi teistest kaugelt üle

03.09.19 Äripäev

Suvises pensionifondide vahetuse voorus võidutsesid kolm teenusepakkujat, teised jäid neist kaugele maha. Enim kliente kaotas LHV pensionifond L.

Kokku kasutas võimalust vana II samba pensionifond seljataha jätta ja uuega alustada 22 581 inimest. Kokku esitati enam kui 25 000 vahetusavaldust. II samba pensionifondide saatus on küll nüüd, mil poliitikud lubavad juba järgmisel suvel fondist raha välja võtta, noateral, aga see ei tähenda, et vahepealsel ajal ei võiks oma raha kõige tulutoovamasse fondi kasvama panna. Septembrist hakkas kehtima uus pensioniseadus, mille järgi tohivad fondid vabamalt investeerida, fondid on hakanud oma tasusid langetama, nii et valikut on.

Kõige enam võitis sedapuhku kliente Tuleva Maailma Aktsiate pensionifond: väljuda tahtis sealt 99 inimest, liitus 1588, nii et ühtekokku lisandus fondi 1489 klienti. Talle sekundeerib SEB Energiline Pensionifond. Tõsi, liituda soovijate arv oli seal Tuleva omast palju suurem – 2512 inimest, aga et lahkujaid oli 1058, jäi koondtulemus Tulevale alla. Kolmandale kohale jäi Luminor A Pluss pensionifond.

Seevastu kõige enam kliente kaotas LHV suurim pensionifond L. Selles fondis oli viimases vahetusvoorus kõige rohkem nii tulijaid kui ka lahkujaid: sisse tahtis 3543 inimest, väljumiseks esitati 5033 avaldust. Teine suurem kaotaja oli Swedbanki pensionifond K60, kust kadus viimases voorus 1376 inimest. Ligi 1200 inimest kaotas ka SEB Progressiivne pensionifond.

Pensionireform on täies hoos

Kuigi mitmed eesootava pensionireformi detailid on veel hägused, siis viimase info järgi plaanivad valitsuserakonnad kirjutada seaduseelnõu selliselt, et teisest sambast saaks raha kätte kõige varem 2021. aasta alguses. Kuni 10 000eurosed väljamaksed on plaanis teha ühekorraga, suuremad summad kolmes osas. II sambast lahkujatel tekib 10 aasta möödudes võimalus uuesti sambaga liituda. Seejärel saab alles 10 aasta pärast sambast uuesti lahkuda. Kolmandat korda siseneda aga ei saa.

Liina Laks