Eesti
Filtreeri
Ukrainast saabunud sõjapõgenikele

2021

Pensioni III samba sissemakse tähtaeg 2021. a
“Minu pensionikonto” ligipääs on ajutiselt suletud
Pensioniiga täna ja tulevikus
III sambaga on liitunud ligikaudu 155 tuhat inimest

2020

Muutus pensionifondide statistika esitamine Pensionikeskus.ee veebilehel
Muudatused külaliste vastuvõtmisel Pensionikeskuse kontoris

Ukrainast saabunud sõjapõgenikele

23.03.22 Pensionikeskus

Eesti pensionisüsteem ja kogumispensioni makse 2%

Eesti pensionisüsteem koosneb nn kolmest sambast:

– riiklik pension ehk I sammas. Tööandja tasutud sotsiaalmaksust 33% on riikliku pensioni ehk I samba osa 20% (inimeste puhul, kes on liitunud II sambaga, 16%) ja ravikindlustuse osa 13%.

– kogumispension ehk II sammas. Inimeste puhul, kes on liitunud II sambaga, peetakse töötasult kinni kogumispensioni makse 2% ja sellele lisandub I samba ehk sotsiaalmaksu arvelt 4%.

– täiendav kogumispension ehk III sammas.

Kogumispensioni maksete (II samba) tasumine

Inimestel, kes on sündinud 1983. aastal ja hiljem, tekib Eesti residendina koheselt ka kogumispensioniga ehk II sambaga liitumine.

Kui oled sündinud 1983. aastal või hiljem, esitad Maksu- ja Tolliametis vormi R ja muutud Eesti residendiks, siis tuleb ka otsustada, kas soovid kogumispensioniga ehk II sambaga liituda või ei soovi.

Kui Sa ei soovi kogumispensioniga ehk II sambaga liituda, siis on väga oluline, et Sa esitad avalduse (eraldi vorm “Maksete mittetegemise avaldus”) Pensionikeskuse iseteeninduskeskkonnas „Minu pensionikonto“, internetipangas või pangakontoris kohapeal.

Täpsem info ja avalduse vorm

Kui Sul ei ole ID-kaarti või mobiili-ID-d või internetipanga kasutamise võimalust, siis on vajalik pangakontorisse kohapeale minna. 

Siit leiad suuremad pangakontorid, kuhu võid minna avaldust esitama ka juhul, kui Sa ei ole konkreetse panga klient: 

Kui esitad maksete mittetegemise avalduse, siis on Sul alles 10 aasta möödumisel võimalik uuesti kogumispensioniga ehk II sambaga liituda.

Kogumispensioni ehk II samba makse kinnipidamise alustamine ja lõpetamine toimub 3 korda aastas: 1. jaanuarist, 1. maist või 1. septembrist (olenevalt sellest, millal esitad maksete mittetegemise avalduse).

Loe lisaks Maksu- ja Tolliameti kodulehelt: Töötamise registreerimine ja töötasu maksustamine Eestis