Eesti
Filtreeri
II pensionisammast tuleb veel pool aastat tahuda
Kommentaarid II pensionisamba käivitamise kohta
Seesam Varahaldus sai Kogumispensioni fondivalitseja tegevusloa
Kogumispensioni käivitamine jääb fondide registreerimise taha
Riik toetab kogumispensioniga liitumist
Keskmine pension tõuseb 1773 kroonini
Pensioniraha on hästi kaitstud

Kolmanda pensionisambaga liitujaid jääb järjest vähemaks

20.04.18 ERR Majandus

Vabatahtliku kolmanda pensionisambaga on Eestis liitunud ligi 103 000 inimest, kuid aasta-aastalt väheneb uute liitujate arv ning mullu võttis üle 12 500 inimese oma raha sealt välja.

Kolmandasse sambasse raha kogumiseks on vabatahtliku pensionifondi valinud eelmise aasta lõpu seisuga üle 45 000 inimese ning pensionikindlustuslepingu kaudu kogub raha ligi 58 000 inimest. Samas on rahandusministeeriumi statistikas esindatud ka need inimesed, kelle konto on tühi.

Kuni 2008. aastani liituti kolmanda sambaga kasvavas tempos ja kokku oli kliente 135 000, kuid edasi on liitujate arv tasapisi vähenenud ning tõusutrendis on sambast raha välja võtvate inimeste arv – eelmisel aastal oli neid 12 500.

Pensionikeskuse andmetel tõusid kolmanda samba fondide mahud eelmisel aastal 9,7 protsendi võrra 155,5 miljoni euroni. Kindlustuslepingute reservide maht oli ligi 239 miljonit eurot.

Aastaga vähenes kolmanda samba klientide arv umbes 2100 inimese võrra. Seejuures kindlustuslepingu sõlminute hulk kahanes 3014 inimese võrra, fondidega liitunute hulk aga kasvas 911 inimese võrra.

Maksumuudatuste ootuses lõpetati lepinguid

Nii kindlustuses kui fonditurul on suurim turuosa Swedbankil. Panga mulluseid andmeid vaadates ilmneb, et kui esimeses kvartalis sõlmiti uusi kolmanda samba kindlustuse lepinguid 484, siis tänavu samal perioodil ainult 194.

Panga investeerimise ja pensioni valdkonnajuht Kaire Peik ütles ERR-ile, et kuna 2016. aasta sügisel muutsid nad vabatahtlike pensionifondide ostmise soodsamaks, on nende kaudu kogumine mõnevõrra kasvanud, kuid kindlustuse kaudu pensioniks investeerimine vähenenud.

Tänavuse aasta kolme esimese kuuga sõlmiti pangas tema sõnul koos nii sissemaksetega fondidesse kui ka kindlustuslepingutesse umbes 900 uut kogumist.

Rääkides lepingute lõpetamisest, ütles Peik, et alates eelmise aasta oktoobrist, kui avalikkuse ette hakkasid jõudma uudised selle aasta algusest jõustuvatest tulumaksuseaduse muudatustest, sagenesid märkimisväärselt klientide küsimused, mida teha kolmanda sambaga. “Samuti aasta viimastel kuudel kasvas kolmandast sambast raha välja võtvate inimeste arv, mis siiski detsembriks juba stabiliseerus,” lausus ta.

Peik lisas, et võrreldes aastataguse ajaga on uute kolmanda samba kogujate lisandumine Swedbankis veidi vähenenud, aga alates aasta algusest on see number tasapisi taastumas.

Compensa Elukindlustuse juhatuse esimees Olga Reznik tõi välja sama trendi, öeldes, et ehkki viimaste aastate lõikes olulist kasvu lepingute lõpetamise osas ei olnud, on erandiks eelmise aasta november ja detsember. “Inimeste hulk, kes pensionilepingu lõpetada otsustas, kasvas seoses 2018. aasta maksumuudatustega,” selgitas Reznik.

Compensa pakub nii garanteeritud tootlusega kui investeerimisriskiga pensionilepinguid ning Rezniku sõnul on viimastel aastatel huvi kasvanud pigem investeerimisriskiga lepingute vastu.

Tulumaksuseadus ei muutnud midagi ei sissemaksete ega väljamaksete osas, kuid maksuvaba tulu määr, mis on alates aasta algusest kuni 6000 eurot aastas, võib tekitada olukorra, kus iga lisanduv tulu, sealhulgas ka kolmanda samba väljamakse, võib tähendada, et inimese aastane brutotulu kasvab. Seetõttu on väiksem tema õigus maksuvabale tulule ning tänavuste tulude deklareerimisel võib selguda, et tagasisaadava tulumaksu asemel tekib vajadus hoopis ise tulumaksu juurde maksta.

Fondide keskmine pikaajaline tootlus on 4,35 protsenti

Kolmanda samba fondide keskmine tootlus alates 2002. aastast on rahandusministeeriumi andmetel 4,35 protsenti ja mullune keskmine oli 5,5 protsenti. Seega on pikaajaline tootlus kolmandas sambas 0,5 protsendi võrra kõrgem kui teises sambas.

Kindlustuslepingute garanteeritud tootlused kogumisfaasis on üldjuhul jäänud kahe kuni nelja protsendi vahele, osal seltsidest on need aga viimastel aastatel langenud ka alla ühe protsendi.

Alates fondi loomisest arvestades on keskmine tootlus olnud suurim LHV Indeks Plussil ja Luminor Aktsiad 100-l, ulatudes üle üheksa protsendi. Üle seitsme protsendi on ka LHV Täiendava fondi keskmine tootlus.

Eelmise aasta tootlus oli suurim Swedbanki V3-l, LHV Indeks Plussi fondil ja SEB Aktiivse Pensionifondil. Madalaima, alla kaheprotsendilise tootlusega olid Swedbanki V1, SEB Tasakaalukas Pensionifond ja Luminor Intress Pluss Pensionifond.

Tööandjate huvi maksusoodustust kasutada on kasin

Tulumaksuseadus lubab tööandjal teha sissemakseid töötajate kolmandasse sambasse, kasutades nende eest tulumaksusoodustust. Tööandjaid, kes seda võimalust kasutab, aga napib – mullu tegi 104 tööandjat sissemakseid 2022 töötaja eest kogusummas 2,1 miljonit eurot.

“Maksusoodustus on ettevõtjate jaoks täna siiski tagasihoidlik,” sõnas Swedbanki esindaja. “On ettevõtteid, kes teevad sissemakseid töötajate eest, ja ka neid, kes uurivad, kas ja kuidas seda teha saab. Praegune tulumaksuvaba sissemaksete tegemise võimalus tööandjale paneb sageli siiski eelistama pigem palgatõusu, mitte pensioniks kogumist”.

Tööandjad tegid mullu sissemakseid töötajate eest, kelle keskmine kuupalk oli 2755 eurot.

Toimetaja: Karin Koppel