Eesti
Filtreeri
Investeerimisfondide vara väärtuse määramise uus kord jõustub 1. mail

Eluea tõus kergitab eluaegse pensionikindlustuse hinda

23.09.03 Äripäev

Maailma suurima edasikindlustuskontserni Munich Re värsked prognoosid eestlaste kasvava eluea kohta sunnivad Ühispanga Elukindlustust oktoobrist tõstma hüppeliselt garanteeritud eluaegse pensionikindlustuse hinda.

Maaklerfirmadele laiali saadetud tariifitõusu tabeli järgi tõusevad Ühispanga Elukindlustuse garanteeritud eluaegse pensionikindlustuse tariifid keskmiselt 35%, noorte inimeste puhul ligi paar korda enam.

Saksamaal asuva Munich Re prognooside põhjal elab praegu 30aastane Eesti mees keskmiselt 94 eluaastani, sama vana naine kaks aastat kauem.

“On näha, et keskmine eluiga meie regioonis pikeneb ja see nõuab meilt hinnakorrektuure,” kommenteeris uusi prognoose Ühispanga Elukindlustuse turundusjuht Aira Tammemäe ning lisas, et hinnatõus puudutab peamiselt noori inimesi, kelle eluea kasv on suurim.

Garanteeritud eluaegne pensionikindlustus on pensionikindlustuse kolmas sammas, mis erineb teistest pensionikindlustuse toodetest selle poolest, et kindlustusvõtja ja kindlustusselts lepivad lepingu tegemisel kokku kindlas summas, mida esimene pensionile minnes soovib saada. Kindlustusseltsile tähendab garanteeritud eluaegse pensionikindlustuse müümine suurendatud riske – mida kauem inimene elab, seda rohkem tuleb pensionikindlustust maksta.

“Kindlustatud elavad kauem kui keskmine populatsioon, kindlustuse keskmine eluiga on midagi muud kui kogu elanikkonna keskmine,” selgitas Ergo Kindlustuse juhatuse liige Kaido Kepp, kes peale Ühispanga Elukindlustuse müüb Eestis ainukesena garanteeritud eluaegset pensionikindlustust. Kaido Kepi sõnul arvestas selts kõrgeneva eluea riskid sisse juba 1997. aastal, mil nad eluaegset pensionikindlustust müüma hakkasid. Kuna Ergo hinnaklass on seni Ühispanga omast tunduvalt kõrgem olnud, siis ei plaani Ergo hindu veel paari aasta jooksul ümber vaadata.

Kuivõrd teised kindlustusseltsid eluaegset pensionikindlustust ei müü, siis Munich Re elueaprognoos neid ei puuduta.

Ergo Kindlustus on kokku garanteeritud eluaegset pensionikindlustust müünud 2600 lepingu näol, toote turuosa kindlustusportfellist on 34%. Ühispanga uutest sõlmitavatest lepingutest moodustavad eluaegse garanteeritud pensioni lepingud umbes 25%.

Finantsinspektsiooni andmetel on 3. sambaga liitunutest eluaegse garanteeritud pensionifondi valinud 28% ehk rohkem kui 15 000 inimest. Kokku on pensionikindlustuse kolmanda samba lepinguid teinud üle 52 000 inimese.

“See on räige hinnatõus, ja me kaalume, kas seda toodet üldse edasi müüa,” hindas eluaegse pensionikindlustuse hinnatõusu kindlustusmaaklerfirma In Bro & Partners nõukogu liige Tõnu Nael. Naela sõnul on In Bro Partners seni garanteeritud pensionikindlustust edukalt müünud, kuid uue hinnaga toote puhul ei eelda nad klientidelt mingit huvi. “Eks ta viib meid Lääne-Euroopale lähemale ja näitab, et kindlustusseltsid ei taha pikaajalisi lubadusi anda,” lisas Nael.

Kristiina Randmaa