Eesti
Suurenda pensioni

Suurenda pensioni

Miks see hea on?

Eestis on pensionid madalad. Meil moodustab keskmine pension ligi 40% keskmisest palgast, kuid Euroopa Liidu keskmine on märksa suurem1.

Kõige rohkem saad sa pensioniks kogumisel ise ära teha. Selleks kasuta ära riigi loodud maksusoodustusega investeerimisvõimalusi, milleks on II ja III sammas.

  1. II ja III samba raha koguneb sinna just sellises tempos, kuidas ise panustad. Kui sinu palk kasvab, suurenevad ka II samba sissemaksed. Nüüd saad ka otsustada, kui suur protsent sinu palgast sinna koguneb. Mida suurem protsent, seda kiiremini kasvavad ka sinu säästud.
  2. II sambasse kogumine toimub automaatselt. Kuna sa ei pea ise sissemakseid tegema ega deklareerima, on see väga mugav viis oma säästude suurendamiseks. Automaatne kogumine ei tekita võimalust muudeks ahvatlusteks ja kulutusteks, nii et saad investeerida regulaarselt ja järjekindlalt ilma muretsemata.
  3. II ja III sambasse tehtud sissemaksed on maksuvabad. Kõikide muude investeerimisvõimaluste korral maksad sa alustuseks riigile 22% tulumaksu ja alles siis saad edasi toimetada. Riigipoolne tulumaksusoodustus annab hea võimenduse sinu vara kasvuks.

 

 

II samba maksed

III samba maksed kuni 15% palgast või 6000 €

Maksustamine

Soodustus tulumaksult.

Soodustus tulumaksult.

Fondide valik

26 fondi. Võimalik investeerida erineva riskitasemega fondidesse.

17 fondi. Võimalik investeerida erineva riskitasemega fondidesse.

Kogumise lihtsus

2% vaikimisi. 4% või 6%-ni tõstmiseks tuleb esitada avaldus, mis võtab mõne minuti. Muudatus jõustub järgmisel kalendriaastal ehk suurenenud (või vähenenud) maksed hakkavad laekuma avalduse esitamisele järgneval kalendriaastal 1. jaanuaril.

Tuleb avada III sammas, esitada fondi valikuavaldus ja teha käsitsi makseid või vormistada püsimakse. See võtab mõne minuti. Maksed liiguvad sambasse 1–2 tööpäeva jooksul.

Lahkumise tingimused

Raha saab enne pensioniiga välja võtta vaid täielikult. Raha väljavõtmisel peatatakse raha kogumise võimalus II sambasse 10 aastaks. Väljamakseid tehakse 5-kuulise viitajaga.

Raha saab välja võtta nii täielikult kui ka osaliselt. See ei muuda sissemaksete tegemist ega edaspidist maksusoodustust. Väljamakseid tehakse 4 tööpäeva jooksul.

Päritav

Jah

Jah

 

1 OECD https://data.oecd.org/pension/net-pension-replacement-rates.htm