Eesti
Reform 2021

Reform 2021

Eluaegne pension

Eluaegse pensioni saamiseks tuleb sõlmida kindlustusseltsiga pensionileping.

Pensionilepingu sõlmimisel kantakse II sambasse kogutud vara sinu valitud kindlustusseltsi. Valitud kindlustusseltsi võid kanda kogu summa või vaid osa sellest.

Pensioni suuruse arvutab välja kindlustusselts, kasutades spetsiaalset annuiteedi arvutamise valemit. Pensioni suurus sõltub sinu vanusest, pensionilepingu sõlmimiseks kasutada soovitava summa suurusest, keskmisest oodatavast elueast ning pensionilepingu tingimustest.

Garantiiperioodiga kindlustusleping

Pensionilepingu võib sõlmida garantiiperioodiga, mis tagab sinu surma korral väljamaksete jätkumise lepingus nimetatud inimesele garantiiperioodi lõpuni. Seda inimest nimetatakse soodustatud isikuks.

Garantiiperioodiga pensionilepingu puhul on väljamakse mõnevõrra väiksem kui ilma garantiiperioodita lepingul. Erinevus on seda suurem, mida pikema garantiiperioodi valid.

Kui summa, mida soovid eluaegse pensionilepingu sõlmimiseks kasutada, on liiga väike, võib kindlustusselts lepingu sõlmimisest ka keelduda.

Pensionilepingu sõlmimist pakuvad kindlustusseltsid:

Loe lisaks:

Kindlustuslepingu lõpetamine 2021. aastal

Kui soovid kindlustusseltsiga sõlmitud lepingut lõpetada, saad seda teha 2021. aastal ja ülejäänud raha välja võtta.

Selleks esita hiljemalt 2021. aasta 31. märtsiks oma kindlustusandjale avaldus. Leping lõppeb siis sama aasta 31. augustil ja raha makstakse välja hiljemalt 2021. aasta 30. septembril.

Kuni lepingu lõppemiseni teeb kindlustusselts sulle väljamakseid vastavalt lepingus ette nähtud tingimustele. Kui oled kokku leppinud igakuised maksed, toimuvad need kuni augustikuuni. Maksete varasem peatamine ei ole võimalik.

Pensionilepingu tasud on kirjas sinu pensionilepingus. Seal on kirjas ka, kas lepingu ülesütlemisel tasu võetakse ja kui suur see tasu on.

Lepingu lõpetamisel makstakse välja lepingu tagastusväärtus. Raha väljavõtmisel tuleb tagastusväärtuselt maksta 10% tulumaksu. 

Tagastusväärtus on tulevaste pensionimaksete ja makstavate tasude summa praegune väärtus. Selle saad teada, kui pöördud oma kindlustusseltsi poole.

Loe lisainfot siit: